YÖNLENDİRİLEBİLİR YATAY SONDAJ FİRMALARI

2404
istanbul yatay sondaj

Dünyada 1960 lar’da ortaya çıkan yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi küreselleşmeyle birlikte 2000 li yılların başında ülkemize gelmiştir. Dünya’da yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisinin gelişimine öncülük eden firmalar olarak Vermeer, TractoTechnik ve DitchWitch’i örnek verebiliriz. Ülkemizde bu üç markanın da temsilcilikleri vardır. Ülkemizdeki yönlendirilebilir yatay sondaj firmaları bu makine ve ekipman tedariklerini doğrudan temsilciliklerle irtibata geçerek kolaylıkla sağlayabilmektedirler.

Türkiye’de 2000 li yılların başlarında yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi geldiğinde bu işi yapan bir, iki yatay sondaj firması vardı. Uzun bir süre çok az sayıda yönlendirilebilir yatay sondaj firması pazarda bulunmaktaydı. Bunun ana sebepleri yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi ülkemize geldiğinde makine tedarikçilerinin ülkemizde henüz olmayışı, bu makineleri kullanabilecek operatör sayısındaki yetersizlik ve böyle bir teknolojinin varolduğunun bilinmemesidir.

Sektördeki yönlendirilebilir yatay sondaj firmalarının artışı 2010 yılı itibariyle olmuştur. 2010 yılından itibaren pazardaki yönlendirilebilir yatay sondaj firmaları artış göstermiştir. Aynı zamanda ülkemizdeki kurumlarda bu teknolojiyi artık tanımış ve benimsemiştir. Bu durum yatay sondaj firmalarını olumlu etkilemektedir. Fakat yönlendirilebilir yatay sondaj firmaları çoğalırken, bir çok yatay sondaj firması da batmış ve pazardan silinmişlerdir. Ülkemize ilk bu teknolojiyi getiren köklü yatay sondaj firmaları bile batmıştır.

Yönlendirilebilir yatay sondaj firmaları bütün makine ve ekipmanlarınıeuro ve dolar kuru üzerinden almaktadırlar. Yatay sondaj firmalarının ana maliyet kalemi ise ekipmanlarıdır. Artan rekabetle birlikte sektöre yeni giren firmalar iş alabilmek için pazar fiyatlarını olağandışı düşürmüşlerdir. Bu durum büyük yatay sondaj firmalarının da iş almalarını zorlaştırmıştır. Sektöre yeni giren firmaların ekipman amortismanını hesaba katmadan düşük fiyatlar vererek pazar fiyatlarını düşürmesi, 2 – 3 yıl içerisinde kendi sonlarını getirirken, köklü firmalarında batmasına sebep olmuşlardır.

2017 yılına geldiğimizde bu sektörde eski olan firmalar kurumsallaşmıştır ve bu yatay sondaj firmalarının müşterileri de kurumsaldır. Fakat günümüzde hala çok düşük fiyatlara iş yapan yatay sondaj firmaları mevcuttur. Düşük fiyatlara iş yapan yatay sondaj firmalarının bir çoğu ikinci el eski makinelerle çalışmaktadır ve aldıkları işleri tamamlayamamaktadır veya çok geç ve sorunlu olarak işverene teslim etmektedirler. Bu sebeplerle kurumsal firmalar misyonu olmayan yönlendirilebilir yatay sondaj firmalarıyla çalışmamaya özen göstermektedirler.